علائم صرع

علائم صرع

صرع یک بیماری قدیمی است، که محققان و مردم بسیار زیادی را دچار وحشت ‌زدگی و استرس کرده است. قبل از اینکه دانشمندان به علم و دانش عملکردهای سیستم عصبی مرکزی پی ببرند، علائم صرع در هاله‌ای از شک و تردید قرار داشت. در باستان یونان این بیماری را به خشم خدایان و تسخیر شیطان‌ اهریمنی نسبت می‌دادند و باعث خجالت و ترس افراد مبتلا به بیماری صرع می‌شدند.

مبتلایان به این بیماری حتی در اواخر قرن بیستم هم با تبعیض‌های اجتماعی روبه‌رو بودند. این تبعیض‌های اجتماعی مانند دسترسی نداشتن به دفترچه بیمه‌ی درمانی، نداشتن شغل و ازدواج را شامل می‌شود. هنوز هم با پیشرفت علم و دانش تفکرات غلطی در سر تا سر جهان در مورد بیماری صرع وجود دارد.

مطالعات جدید روی این بیماری نشان می‌دهد؛ افرادی که از علت تشنج و علائم صرع خود درک درستی را دارند در ارتباط‌های علمی و اجتماعی بسیار موفق‌تر هستند. در سرتاسر جهان باید تکنیک های مدیریت آسیب‌های روحی و روانی را به بیماران صرع آموزش داد تا بتوانند به تعاملات اجتماعی بهتری دست پیدا کنند.

مادر مجله تخصصی مغز و اعصاب برین مگ درباره‌ی انواع صرع با شما صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم علائم صرع در کودکان و بزرگسالان را برای شما توضیح بدهیم.

علائم صرع در کودکان و بزرگسالان

شما با شناختن علائم خود می توانید کمک بسیار بزرگی به درمان و مدیریت بیماری خود داشته باشید.  ما در ادامه مطلب درمورد علائم دیداری، شنیداری، حرکتی و علائم صرع در خواب را برای شما توضیح داده ایم:

۱. علائم دیداری

  • نگاه کردن به یک نقطه در مدت زمان کوتاه

گاهی اوقات فرزند شما وقتی مشغول بازی کردن یا در حال دویدن است به طور ناگهانی متوقف می‌شود و به مدت ۱-۳ دقیقه به یک نقطه نگاه می‌کند و اگر از آن سؤالاتی را بپرسید به هیچ‌کدام از آن ها پاسخ نمی‌دهد.

  • حرکت‌های چشم

ممکن است که در بعضی از مواقع چشم‌های فرد بیمار بالا برود و فقط مردمک سفید آن مشخص باشد که این علائم صرع بیشتر از ۳۰ ثانیه طول نمی‌کشد.

 

  • علائم صرع کاهش بینایی به صورت موقت

تشنج عصب‌های مختلفی از مغز را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد و ممکن که روی عصب‌های چشمی نیز اثر بگذارد و باعث تاری دید و در موارد خیلی نادر باعث از دست دادن بینی به صورت موقت می‌شود و همچنین در بعضی از مواقع باعث دیدن الگوهای ستاره‌ای و میدان دید تونلی می‌شود.

 

۲. علائم شنیداری

ممکن است افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند صداهایی مانند زنگ زدن گوش، وزوز گوش را داشته باشند و یا دچار توهمات شنیداری شوند در بعضی از موارد افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند نیاز دارند که تحت نظر یک روان پزشک قرار بگیرند.

علائم صرع

۳. علائم گفتاری

این علائم صرع در بیماران به ندرت اتفاق می‌افتد و ممکن است بعد از تشنج فرد بیمار دچار گرفتگی صدا و لکنت زبان شود که علائم آن دائمی نمی‌باشد و بیشتر از ۵ دقیقه طول نمی‌کشد.

۴. علائم صرع روانی

ممکن است که کودک شما براثر بیماری صرع به پیش فعالی یا افسردگی مبتلا شود. بعضی از کودکانی که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند باعث خجالت زدگی و کاهش اعتماد به نفس هستند که این یک امر طبیعی است و والدین باید با کمک یک روان‌شناس مسائل روحی و علائم صرع فرزند خود را درمان کنند.

بعضی از موارد خیلی نادر فرد بیمار دچار توهمات شدید و سردرگمی می‌شود؛ مثلاً اجسامی را می‌بیند که واقعی نیستند.

۵. علائم تنفسی

این علائم صرع ممکن است که قبل از تشنج یا بعد از آن اتفاق بیفتد؛ مثلاً احتمال دارد که فرد بیمار بعد از تشنج احساس تنگی نفس شدیدی کند یا بعد از تشنج ضربان قلب آن کند شود و صورت، لب‌ها و دهان بیمار دچار کبودی شدید شود که اگر این علائم صرع را در بیمار خود دید هرچه سریع با اورژانس پزشکی تماس بگیرید و آن را به نزدیک‌ترین بیمارستان برسانید.

علائم صرع

۵. علائم صرع و اختلالات در هوشیاری

افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند، در بیشتر مواقع دچار اختلالات حواس و هوشیاری می‌شوند؛ مثلاً ممکن است که در ذهن خود رؤیا پردازی کنند و افکار خیالی را با واقعیت تشخیص ندهند یا هوشیاری خود را به طور کامل از دست بدهند و بعد از به دست آوردن هوشیاری هیچ چیزی را به خاطر نیاورند.

۶. علائم حرکتی و اسپاسم عضلانی

هنگامی که فرد بیمار دچار علائم صرع می‌شود ممکن است که تمام بدنش سفت و  توده‌های عضلانی آن منقبض شوند و بعد از مدتی تعادل بدن خود را از دست بدهد و روی زمین بیفتد و تمامی اندام‌های بدن فرد بیمار دچار لرزش شود.

والدین کودک باید در هنگام تشنج حواسشان به فرزند خود باشد و یک بالشت نرم زیر سر آن بگذارد تا از ضربه خوردن سر خودداری شود. در علائم صرع حرکتی، احتمال دارد که فرد بیمار دچار شکستی و جراحت شود که باید هر چه سریع‌تر  آن را به پیش پزشک متخصص ببرید.

فرد بیمار در هنگام لرزش دست و پا احتمال دارد که کنترل ادرار یا مدفوع خود را از دست بدهد و یا ممکن است زبان یا لب‌های خودش را گاز بگیرد.

۷. رفتارهای نامناسب

در بعضی از مواقع فرد بیمار یا کودک شما ممکن است رفتارهای عجیب غریبی را از خود نشان بدهد.

 ما به چند مورد از علائم صرع در موارد زیر اشاره کرده‌ایم:

  • پاره کردن لباس‌های خود
  • پرت کردن اشیا
  • فریاد زدن
  • گریه
  • خنده بدون دلیل
  • عصبانیت و پرخاشگری غیر قابل کنترل
علائم صرع

علائم صرع در خواب

اگر شما هم علائم صرع در خواب را که در موارد زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم دارید حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه کنید:

صداهای غیر معمول در خواب

اگر شما هم هنگام خوابیدن از شدت خر و پوف زیاد و تنگی نفس از خواب بیدار می‌شوید یا در خواب گریه زاری و فریاد می‌کشید احتمال دارد به تشنج ناشی از علائم صرع در خواب مبتلا شده باشد.

اسپاسم‌های عضلانی در خواب

احتمال دارد که شما هم در خواب دچار گرفتگی شدید گردن یا سفت شدن عضلات بدن شده باشید کسانی که در خواب دچار تشنج می‌شوند ممکن است که در اول صبح درد بسیار زیادی را در دست‌ها و پاهای خود احساس کند.

علائم صرع
علائم صرع بی اختیاری ادرار در خواب

کودکانی که به بیماری صرع مبتلا هستند، هنگام تشنج نمی‌توانند به درستی مثانه و روده‌ی خود را کنترل کنند که با قرص‌های ضد صرع، اختلالات مثانه آن‌ها برطرف می‌شود.

اختلالات خواب

عدم خوابیدن به صورت منظم یکی از علائم صرع است. افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند، عضلات بدن آن‌ها دچار پیچش و تکان‌های شدیدی می‌شود که یکی از علت های بی خوابی شبانه روزی است.

علائم صرع آپنه خواب

بیماری آپنه خواب باعث قطع تنفس در مدت زمان کوتاه ولی به صورت تکراری می‌شود. این بیماری در کودکان و بزرگسالانی که به بیماری صرع مبتلا هستند و دچار تشنج ناشی از بیماری صرع می‌شوند بیشتر اتفاق می‌افتد.

علائم صرع

سالیانه حدود ۲۰۰۰ نفر از افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند ۲ نفر آن‌ها جان خودشان را از دست می‌دهد مهم‌ترین عامل در مرگ و میر این بیماری تشنج‌های غیر قابل کنترل است. شما می‌توانید با شناخت علائم صرع، علت‌های تشنج و اصلاح سبک زندگی سالم در برابر این بیماری بایستید و آن را کنترل و شکست بدهید.

از شما تشکر می‌کنیم که تا انتهای مقاله برین مگ با ما همراه بوده‌اید.