درمان سردرد و راه های موثر درمان آن کدامند؟

آیا شما هم برای درمان سردرد های خود از داروهای مسکنی مانند آسپرین یا استامینوفن استفاده می‌کنید؟

برای درمان بعضی از انواع سردرد این یک راه مناسبی به حساب نمی‌آید و باعث می‌شود که با مصرف بیش از اندازه از این قرص‌ها سردردهای شما نه تنها بهترنمی‌شوند بلکه در بعضی از مواقع آثار مخربی نیز دارند.

سردردها می‌تواند فعالیت‌های روزانه شما و حتی انجام دادن کارهای ساده مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها را برای شما دچار اختلال کنند؛ زیرا باعث افزایش علائم و درد بسیار زیادی در ناحیه سر شما می‌شود.

اگر شما دائم دچار سردرد می‌شوید اولین قدم برای درمان سردردهای خود این است که نوع سردرد خودتان را مشخص کنید؛ زیرا در بعضی از مواقع سردرد نشانه یک بیماری جدی است که باید هرچه سریع‌تر درمان شود.

شما باید به عوامل محیطی و علائم سردرد خود دقت کنید و داشتن یک دفترچه یادداشت وشناسایی محرک ها  ممکن است که به درمان سردرد شما کمک کند، به نشانه‌های مانند محرک‌های غذایی، استرس و تغییرات خواب توجه کنید و همه آن‌ها را در دفترچه یادداشت  خود بنویسید.

ما در مجله تخصصی مغز و اعصاب برین مگ قصد داریم که برای شما درمان سردرد را  توضیح دهیم.


درمان سردرد

 داروها و بعضی از دستگاه‌ها در درمان سردرد می‌تواند کمک کننده باشد و باعث کاهش  سردرهای خیلی شدید می‌شود؛ اما تنها راه مناسبی نمی باشند.

اصلاح سبک زندگی و ورزش کردن برای مدیریت استرس و دوری از محرک‌ها ممکن است که گزینه مناسب‌تری باشد. این روش‌ها احتمال دارد که از سردردهای شما جلوگیری کنند؛ بنابراین برای درمان مناسب به پیش یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

داروهای سردرد

انواع داروها وجود دارد که سردردهای مختلف را درمان می‌کنند که شامل موارد زیر است:

سردردهای تنشی

رایج‌ترین نوع سردرد هستند که علائم آن شامل موارد زیر می‌باشد:

 • احتمال دارد که مانند یک نوار پلاستیکی دور تا دور سر شما را فشار می‌دهد و باعث درد مبهم در کل سر می‌شود
 • باعث درد خفیف تا متوسط در کل سر می‌شود.
 • می‌تواند گاهی اوقات اتفاق بیفتد
 • ممکن است به صورت مزمن شود و ۱۵ روز بیشتر طول بکشد
 • ۳۰درد آن دقیقه یا یک هفته بیشتر طول می‌کشد
 

معمولاً سردردهای تنشی  با مسکن‌ها ساده و بدون نسخه درمان می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • آسپرین
 • ایبوپروفون
 • ناپروکسن
 • استامینوفن

داروهای تجویزی روزانه  مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای می‌توانند سردردهای مزمن تنشی را کنترل کنند.

استفاده پیش از اندازه از این داروها، باعث سردردهای تنشی برگشتی می‌شود که به سختی قابل درمان است پس اگر نیاز به مصرف مکرر این داروها دارید به پزشک مراجعه کنید.

افراد زیر ۱۹ سال نباید آسپرین مصرف کنند؛ زیرا احتمال دارد به بیماری‌های جدی به نام سندرم ری را مبتلا شوند.

 

درمان سردرد

سردردهای میگرن

میگرن یکی از متداول‌ترین سردردها به حساب می‌آید که سه برابر بیشتر زنان را از مردان گرفتار خود می‌کند.

  علائم میگرن شامل موارد زیر است:

 • باعث دردهای متوسط یا خیلی شدید می‌شود
 • به صورت نبض دار است
 • در بیشتر موارد یک طرف سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ اما به‌مرورزمان دو طرف را در برمی‌گیرد
 • با فعالیت‌های زیاد یا دویدن و بالا رفتن از پله‌ها شدیدتر می‌شود
 • بین ۴-۷۲ ساعت ممکن است که طول بکشد
 
درمان‌ها

روش‌های درمانی میگرن معمولاً با هدف کاهش علائم و تسکین دردها انجام می‌شود اگر متوجه شده‌اید که چه چیزی موجب سردرد میگرنی شما می‌شود پرهیز از این نوع محرک‌ها و یادگیری کنترل کردن آن‌ها  می‌تواند به پیشگیری و درمان شما کمک کند.

 این درمان‌ها شامل موارد زیر است:

یک دسته از داروها به نام تریپتان وجود دارند که باعث درمان میگرن می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • سوما تریپتان
 • التریپتان
 • رلپاکس
 • ریزاتریپتان
 

این دارو در بازار به صورت قرص‌های خوراکی و اسپری بینی در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند.

ارگوتامین ها که با نام دی هیدروارگوتامین نیز می‌شناسند، سردردهای میگرنی را درمان می‌کنند و می‌توانند در صورت درد هم قرص آن را مصرف و آمپول آن را به صورت وریدی بزنید.

داروهای مسکن مانند ایبوپروفون، ناپروکسن و آسپرین نیز می‌توانند کمک کننده باشند.

اگر در ماه چهار روز یا بیشتر دچار سردردهای میگرنی می‌شوید احتمال دارد که  پزشک داروهای قوی‌تری را برای جلوگیری از حمله‌ها به شما پیشنهاد کند که این داروها شامل موارد زیر است:

 • استفاده از داروهای فشار خون مانند متوپرولول، پراپرانول، وراپامیل
 • داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، سرترالین و فلووکسامین
 • انواع داروهای ضد تشنج مانند والپروات، توپیرامات
 
 • مهار کننده پپتیدی مرتبط با ژن کلسی‌تونین (CGRP)
 

CGRP یک پروتئین خیلی کوچک است که در اعصاب حسی سروگردن بسیار وجود دارد و باعث مسدود کردن عصب‌ها می‌شوند و در منتقل کردن  درد نقش زیادی را ایفا می‌کنند همچنین احتمال دارد که باعث تحریک حمله‌های میگرنی شود.

دو نوع مهار کننده CGPR   با نام‌های  آنتی بادی‌های منوکلونال و آنتاگونیست وجود دارند. آنتی بادی‌های مونوکلونال گیرنده‌های CGPR را مورد هدف قرار می‌دهند و از این طریق باعث جلوگیری از حملات میگرنی می‌شوند.

آنتی بادی‌های منونوکلونال مجموعه‌ای از پروتئین‌های یکسان و خاص هستند که برای هدف قرار گرفتن یک ماده در بدن درست می‌شوند.

این آنتی بادی‌ها زیر پوست تزریق می‌شوند و مولکول‌های بزرگی هستند که به مهار کردن CGPR در پوشش‌های دخلی مغز می‌پردازند و با هیچ دارویی تداخل ندارند و باعث آسیب رسیدن به کلیه و کبد به‌مرورزمان نمی‌شوند در نتیجه درمان مؤثری است.

 • شل کننده‌های عضلانی مانند متوکاربامول، بتولونیوم توکسین و تیزاندین
درمان سردرد

دستگاه‌های پیشگیری از سردرد

 دستگاه CEFALY 

CEFALY یک دستگاه مؤثر و بدون دارو برای انواع سردردها به خصوص سردرد میگرنی می‌باشد که باعث بهبود کیفیت زندگی شما و خلاص  از درد می‌شود.

این دستگاه بدون نیاز به نسخه برای درمان حمله‌های میگرنی به سرعت عمل می‌کند و باعث جلوگیری از سردردهای بعدی می‌شود و ممکن است که تعداد روزهای درد میگرن شما را به نصف روز کاهش دهد.

تقریباً این دستگاه یک هد بند کوچکی است که پالس‌های الکتریکی منظم را از طریق پیشانی به سر شما می‌فرستد و عصب‌های مرتبط با سردرد را تحریک می‌کند.

دستگاه RTMS

محرک مغناطیسی ترانس کرانیال تکنیکی است از میدان‌های مغناطیسی برای تحریک شدن نورون‌های عصبی مغز و برای کاهش علائم افسردگی و سردردها استفاده می‌شود و یک روش غیر تهاجمی و بدون درد به حساب می‌آید.

یک سیم پیچ الکترو مغناطیسی است که بروی پوست سر قرار می‌گیرد و پالس‌های متناوب مغناطیسی را به مغز می‌فرستد که باعث تحریک نورون‌های عصبی می‌شود که به خودی، خود به کاهش علائم و دردهای ناحیه سر کمک زیادی را می‌کند.

SpringTMS

بیماران از این دستگاه را در پشت سر خود قرار می‌دهند و با فشار دادن دکمه که بر روی دستگاه قرار دارد پالس‌هایی را به نورون‌های عصبی مغز ارسال می‌کند. مزیت استفاده از این دستگاه این است که خود فرد بدون حضور پزشک می‌تواند در خانه این کار را انجام دهد.

در مطالعات انجام شده جدید بر روی این دستگاه نشان می‌دهد که اثر بخشی آن مانند داروها است بدون اینکه هیچ عوارض جانبی را بر جای بگذارد.

درمان سردرد با بیوفیدبک

نوعی روش درمانی است که بروی ذهن و بدن اثر گذار است و برای مدیریت بعضی از فعالیت‌های بدنی مانند ضربان قلب و الگوهای تنفسی از آن استفاده می‌کنند.

 در طول درمان با بیوفیدبک، پدهای الکتریکی حسگر به پوست سر شما متصل است  و به شما این کمک را می‌کند که اطلاعاتی را در باره بدن خود به دست آورید.

شاید شما متوجه این علائم نباشید؛ ولی وقتی شما استرس دارید یا دردهایی را در نواحی سر خود احساس می‌کنید احتمال دارد که ضربان قلب شما افزایش پیدا کند و خیلی سریع‌تر نفس بکشید و عضلات ماهیچه بدم شما سفت می‌شود.

بیوفیدبک این کمک را به شما می‌کند که تغییرات جزعی را در اندام‌های مختلف بدن خود ایجاد کنید؛ مانند شل شدن ماهیچه‌های سروگردن به تسکین و کاهش دردهای شما کمک می‌کند احتمال دارد که ضربان قلب شما را کاهش بدهد که باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید.

درمان سردرد

 سردردهای خوشه‌ای

در این نوع سردرد بسیار نادر است و علائم آن شامل موارد زیر است:

 • معمولاً یک طرف سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد
 • درد در کنار پیشانی و یک چشم وجود دارد
 • در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود
گزینه‌های درمانی

مسکن‌های بدون نسخه بروی این بیماران اثر گذار نمی‌باشند؛ زیرا خیلی سریع عمل نمی‌کنند. پزشکان استنشاق دوزهای زیادی از اکسیژن خالص را به این افراد پیشنهاد می‌کند؛ زیرا باعث آرامش آن‌ها می‌شود.

 دیگر داروهای مانند پماد لیدوکائین که داخل مجاری بینی می‌رود برای بعضی از افراد کمک کننده است. انواع داروهای تریپتان مانند ریزاتریپتان، رپالکس، سوماتریپتان در درمان این نوع سردرد مؤثر می‌باشد. داروهای پیشگیرانه در صورت مشاهده اولین علائم، پردنیزون می‌تواند مفید باشد.

درمان با دستگاه Gmmacore  

گاما کور دستگاهی است که با استفاده از تحریک‌های الکتریکی ملایم باعث فعال شدن پوست سر شما می‌شود و از سردردهای خوشه‌ای شما جلوگیری می‌کند.

عصب واگ را به عنوان ابر شاهراه می‌شناسند این اعصاب سیگنال‌های مختلفی را به وسیله مغز به سایر قسمت‌های مختلف بدن ارسال می‌کند و با تحریک کردن آن باعث مسدود شدن عصب‌های درد و تسکین علائم می‌شود.

سردردهای سینوسی

عفونت‌ها و سینوس‌ها منشأ اصلی این سردرد می‌باشند که باعث درد و فشار نواحی مختلف سر و صورت می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • پیشانی
 • بینی
 • گوش ها
 • قسمت‌های مختلف سر

اغلب این سردردها براثر سرماخوردگی، آلرژی‌ها یا آنفولانزا ایجاد می‌شوند که گزینه‌های درمانی، استفاده از ضد احتقان و آنتی‌بیوتیک‌ها  می‌باشد.

 

درمان‌های خانگی

 • یک کیسه یخ را روی پیشانی خود قرار دهید و پوست سروگردن را ماساژ دهید
 • داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید
 • در یک اتاق تاریک استراحت کنید
 • آب زیاد مصرف کنید
 • استنشاق روغن‌های رزماری و اسطوخودوس می‌تواند مؤثر باشد
 • استفاده از کافئین در بعضی از افراد باعث کاهش سردرد می‌شود
درمان سردرد

مردم بسیار زیادی در جهان با سردردها زندگی می‌کنند؛ اما شما می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص داروهای که برای نوع سردرد شما مناسب است را مصرف کنید. اگر دچار سردردهای پشت سرهم می‌شوید ممکن است که پزشک داروهای پیشگیرانه را برای شما تجویز کند و احتمال دارد مقداری طول بکشد تا دارو روی شما اثر گذار باشد؛ اما ورزش کردن و سبک زندگی سالم می‌تواند سردردهای مکرر را کاهش بدهد.