تست افسردگی

تست افسردگی

این روزها افسردگی به یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی و روانی در دنیا تبدیل شده که تعداد بسیاری از افراد دنیا را به خود گرفتار کرده است. براساس آمار تقریبا حدود ۸ درصد از افراد بزرگسال بالای ۱۲ سال به افسردگی مبتلا هستند. یکی از روش‌های تشخیص سطح افسردگی در بین افراد، استفاده از تست افسردگی است. این تست توسط یک روانشناس یا پزشک اجرا می‌شود و به فرد کمک می‌کند تا بهتر با روحیات و خلق و خوی خود آشنا شود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با تست افسردگی بیشتر آشنا کنیم.

تست افسردگی چیست

تست افسردگی یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها و راه‌هایی است که برای تشخیص افسردگی و میزان سطح آن در افراد انجام می‌شود. این تست در سرتاسر دنیا بسیار معتبر بوده و تنها باید به وسیله یک شخص روانشناس یا پزشک انجام گیرد.

تست‌های افسردگی انواع متختلفی دارند و می‌توانند به صورت تصویری یا پرسشنامه‌ای باشند. توجه کنید که تست افسردگی تنها باید توسط یک پزشک انجام شود و تا اعتبار داشته باشد. هر تستسی که شما در صفحات مجازی یا اینترنت با عنوان تست تشخیص افسردگی مشاهده می‌کنید، فاقد اعتبار است.

روانشناسان با ارزیابی سوالات این تست‌ها آزمایش‌های بالینی درمانی را شروع می‌کنند. بنابراین تست افسردگی یکی از روش‌های پیش نیاز برای تعیین میزان افسردگی قبل از شروع درمان است. از طرفی گاه ممکن است، روانشناس در طول انجام تست با بیماری‌های دیگری مانند دوقطبی و.. نیز در فرد آشنا شود.

تست افسردگی در چه مواردی کاربرد دارد؟

این تست تنها یک روش درمانی برای معیار بیماری افسردگی نیست بلکه می‌تواند در زمینه‌های مختلف و متنوعی نیز کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است روانشناسان برای تشخیص پیش فعالی در کودکان از تست‌های افسردگی استفاده کنند یا ممکن است با استفاده از تست‌های افسردگی سلامت روحی کارمندان در محیط کار را بسنجند.

 

چه زمانی نیاز به انجام تست افسردگی است؟

هر زمان که احساس کردید به بیماری افسردگی دچار شده‌اید یا یکی از اطرافیان‌تان این بیماری را گرفته است، باید برای انجام تست سلامت به نزد پزشک بروید. افسردگی گاها می‌تواند بدون هیچ نشانه و علائمی باشد. بنابراین اگر اخیرا احساس می‌کنید که به صورت طولانی مدت دچار غم و اندوه بسیاری هستید یا تنهایی زیادی را در خود احساس می‌کنید، بهتر است برای تشخیص بهتر خلق و خو و درمان افسردگی خود نزد یک روانشناس بروید تا از شما یک تست افسردگی بگیرد.

همانگونه که اشاره کردیم، این تست تنها برای تشخیص بیماری افسردگی کاربرد ندارد. بلکه اگر فرزند شما دچار پیش فعالی است یا پرخاش زیادی دارد، بهتر است از او قبل از رفتن نزد یک تراپیست، یک تست افسردگی بگیرید.

تست افسردگی

معتبرترین انواع تست افسردگی در دنیا

۱- تست افسردگی یک

این تست افسردگی در سال ۱۹۹۶ توسط آرون بک پدر علم روانشناسی اختراع شد و اکنون از معتبرترین تست‌های افسردگی در دنیا به شمار می‌آید. در حال حاضر نسخه دوم این آزمون برای افراد بالای ۱۳ سال انجام شده و حاوی ۲۱ سوال است. این سوالات احساساتی از قبیل ناامیدی، مجازات شدن ، احساسا گناه افراد را تحریک می‌کند و با توجه به نشانه‌هایی از قبیل خستگی‌های جسمی، کاهش وزن و عدم توجه به جنس مخالف، ارزیابی خود را انجام می‌دهد.

این آزمون دارای ۲۱ آزمون است که هر سوال بین ۰ تا ۳۰ نمره دارد. هرچه فرد در آزمون دارای نمره بالاتری باشد، از افسردگی بیشتری نیز برخوردار است.

تست افسردگی ژونگ

تست افسردگی ژونگ یک تست خودارزیابی است که برای تشخیص بیماری افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست یکی از معتبرترین تست‌های افسردگی در دنیا است که حاوی ۲۰ سوال است و هر سوال بین ۰ تا ۴ نمره دارد. ۱۰ مورد از سوالات جنبه منفی و ۱۰ سوال دیگر جنبه مثبت دارند. دراقع این تست با درنظر گرفتن جنبه عاطفی، روانی و جسمی فرد به ارزیابی روحیات و حالات او می‌پردازید.

 

تست افسردگی اساسی

تست افسردگی اساسی با سایر تست‌های افسردگی تفاوت‌هایی دارد. این تست ۱۰ مرحله دارد و حدود دو هفته طول می‌کشد. در این دو هفته تمامی حالات روحی و روانی افراد در این مدت زمانی مورد ارزیابی و تحقیق قرار می‌گیرد. سپس روانشناس با بررسی دقیق این حالات روحی و روانی میزان درگیری افسردگی او را مشخص می‌کند. این تست باید حتما زیر نظر یک روانشناس معتبر انجام شود تا رسمیت و اعتبار کافی را داشته باشد.

 

تست افسردگی

تست افسردگی رم

این تست یکی از بهترین روش‌هایی است که برای تشخیص افسردگی پنهان در افراد استفاده می‌شود. این تست حاوی ۲۵ سوال بوده و در آن با پرسش سوال‌هایی از فرد می‌خواهند که میزان ناراحتی و غم خود را بیان کند. سپس با نمره دهی به سوالات او، میزان افسردگی شخص تشخیص داده می‌شود.

 

تست افسردگی همیلتون

این تست افسردگی اولین بار در سال ۱۹۶۰ انجام شد و هم اکنون یکی از معتبرترین تست‌های تشخیص و ارزیابی افسردگی در افراد به شمار می‌آید. این تست حاوی ۲۱ سوال چهارگزینه بود که به صورت چند مرحله انجام می‌گیرد. در این آزمون مواردی مانند خلق، تمایلات خودکشی، کندی رفتار، اضطراب روانی و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. این تست مخصوص بزرگسالان بوده و هر چه میزان نمره فرد در این آزمون بیشتر باشد، فرد از افسردگی شدیدی‌تری برخوردار است.

تست نئو

این تست بیشتر حالتی روان شناختی دارد  برای استخدام افراد استفاده می‌شود. درواقع این تست یکی از معتبرترین تست‌هایی است که برای ارزیابی سلامت روانی افراد انجام می‌شود. این تست برای افراد بزرگسال بوده و طی ۵ حوزه انجام می‌گیرد تا همه حالات روحی و روانی افراد را بررسی کند.

تست افسردگی

کلام پایانی

در این مقاله با تست افسردگی آشنا شدیم. تست افسردگی یکی از بهترین و معتبرترین روش‌هایی است که برای تشخیص میزان افسردگی در افراد استفاده میشود. البته این تست تنها باید توسط یک روانشناس یا پزشک انجام گیرد تا دارای اعتبار کافی برای ارزیابی باشد. از جمله مهم‌ترین تست‌های افسردگی می‌توان به تست رم، تست کارل، تست اساسی و تست نئو اشاره کرد.

سوالات متداول

تست افسردگی چیست؟

تست افسردگی یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها و راه‌هایی است که برای تشخیص افسردگی و میزان سطح آن در افراد انجام می‌شود. این تست در سرتاسر دنیا بسیار معتبر بوده و تنها باید به وسیله یک شخص روانشناس یا پزشک انجام گیرد.

 

در چه موارد می‌توان از تست افسردگی استفاده کرد؟

این تست تنها یک روش درمانی برای معیار بیماری افسردگی نیست بلکه می‌تواند در زمینه‌های مختلف و متنوعی نیز کاربرد داشته باشد. در واقع از تشخیص بیماری افسردگی گرفته تا تشخیص پیش فعالی کودکان این تست می‌تواند کاربرد داشته باشد.

 

معتبرترین تست‌های افسردگی در دنیا کدام‌اند؟

تست اساسی، تست کارل، تست رم، تست نئو، تست بک و ژونگ از جمله تست‌های مهم و معتبر برای تشخیص افسردگی هستید.